Autorki i autorzy
foto_maria_stafyniak_copy.jpg

Maria Stafyniak

Teksty:
"Doświadczenie widzenia"

Kto:
Mieszkam w Szczecinie. Ukończyłam ASP w Poznaniu na wydziale malarstwa. Jestem współzałożycielką Stowarzyszenia „Oswajanie Sztuki”, którego głównym celem jest edukacja poprzez sztukę i demokratyzacja kreatywności.

Co:
Tworzę wykorzystując różne media: fotografię, rysunek, obiekt, instalację. Używam znalezionych obrazów jako punktów wyjścia do odkrywania nowych znaczeń czy ukrytych kodów kultury. Głównym źródłem języka sztuki jest dla mnie codzienność i codzienna kultura, głównym źródłem pytań i zainteresowań jest praktyka jogi. Prowadzę warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wykorzystuję elementy języka sztuki współczesnej, które używane są jako punkt wyjścia do odszyfrowania i dekonstrukcji współczesnej kultury.

Dlaczego:
To podstawowe pytania – kim jestem? Co mogę na tym świcie zrobić? W pracy edukacyjnej chcę się tym dzielić, ponieważ wierzę, że język sztuki i jego doświadczenie daje poczucie możliwość poznawania siebie (również w kontekście kulturowym), rozwija poczucie swojej wartości, uczy bezinteresowności. Poza tym nic innego nie potrafię robić :).

Z kim/ dla kogo:
Stale współpracuję z Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie (projekt tworzony przeze mnie i Pawła Kulę), Zamek Trebnitz/Schloss, Galerią Scena w Koszalinie Prowadziłam warsztaty min. dla Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, CSW (LET) Warszawie, CSW (Toruń). Uczestnicy są bardzo różni zależnie od charakteru projektu np. dzieci, dorośli, pasjonaci tematu i osoby z ośrodków resocjalizacyjnych.

Wyzwanie:
Mierzę się ze stereotypami, m.in. tym, który edukację twórczą kojarzy tylko z dziećmi. Zastanawiam się nad tym, jak współczesny język popkultury warunkuje porządkowanie i reagowanie na rzeczywistość. Szukam odpowiedzi na to, jak nie wpaść w spiralę projektów i jak tworzyć sieć wizualnej edukacji.

Linki:
www.oswajaniesztuki.blogspot.com
www.rezerwat-idei.blogspot.com
www.schloss-trebnitz.de/index_pl.html
www.galeriascena.pl/page19.php
www.youtube.com/watch?v=dg2FxkxN8fs
www.youtube.com/watch?v=ZEAAMjBcw0M
www.youtube.com/watch?v=W37wLA4nsEQ