Autorki i autorzy
foto_edyta_oldak_copy.jpg

Edyta Ołdak

Teksty:
"Jaki uczestnik jest, każdy widzi"

Kto:
Jestem założycielką Stowarzyszenia „Z Siedzibą w Warszawie” i absolwentką warszawskiej ASP. Działam głównie w Warszawie, choć ostatnio także we wsiach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Od dwóch lat mieszkam w podwarszawskiej wsi – w praktyce jest to osada korporacyjna, gdzie trudno zauważyć kto jest twoim sąsiadem. Wszyscy mieszkańcy otwierają bramy z automatycznych pilotów i znikają za wysokim żywopłotem. Konkluzja? Zabronić używania pilotów do bram? (na żarty) oraz sadzenia wysokich żywopłotów (też na żarty). A co na serio? Nie ma na serio. Takiej potrawy nigdy nie jadłam.

Co:
Zajmuję się edukacją wizualną dzieci i dorosłych. Prowadzę Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie”.

Dlaczego:
Z potrzeby działania. Stoi za tym chęć dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, chęć komentowania rzeczywistości, interpretowania zdarzeń, trochę potrzeba zawirusowania sterylnych sytuacji czy też nudnych przyzwyczajeń.

Z kim/ dla kogo:
Uczestnikami działań, które realizuję, jest zarówno młodzież jak i dorośli, mieszkańcy zarówno miast jak i wsi. Przy projektach współpracują ze mną głownie architekci, dizajnerzy, specjaliści foto/wideo, socjolodzy i antropolodzy. Prowadzimy warsztaty, wydajemy książki, kręcimy filmy, robimy eventy i realizacje w przestrzeni miejskiej.

Wyzwanie:
Działanie z ludźmi za każdym razem wymaga indywidualnego dopasowania narzędzi i metody. Często celowo nie nazywamy naszych działań sztuką, żeby nie zdystansować odbiorców. Nigdy nie ma gotowych recept do powtórzenia, zawsze każde działanie to nowe wyzwanie i nowe pomysły na zaangażowanie odbiorców – oni muszą naprawdę poczuć realną zmianę. Ważne by wiedzieli, że działanie jest dla nich, a nie dla prestiżu tych, którzy to działanie realizują.

Linki:
www.wymiana2012.pl
www.mursk.pl/projekt-ml/idea.html
www.wkolorze.org.pl
www.ryz.wwarszawie.org.pl
www.muzeum.wwarszawie.org.pl
www.znaki.wwarszawie.org.pl
www.lustra.wwarszawie.org.pl
www.architektura.wwarszawie.org.pl
www.ciuciubabka.wwarszawie.org.pl