Autorki i autorzy
foto_anna_desponds_copy.jpg

Anna Desponds

Teksty:
"Czy w przyszłości istnieć będzie kino?"

Kto:
Jestem z Warszawy. Pracuję przy organizacji Planete+Doc Film Festival i przy uruchamianiu Kina Muz.

Co:
Planete+Doc Film Festival to festiwal kina dokumentalnego, z dużą i różnorodną publicznością. Kino Muz to pierwsze w Polsce kino dokumentalne, tworzone we współpracy z Planete+Doc, Muzeum Narodowym w Warszawie i Towarzystwem Przyjaciół MNW. Współpracuję z galerią Kordegarda.

Dlaczego:
Bo film dokumentalny jest oknem na świat i może go zmieniać. Bo kultura jest fajna.

Z kim/ dla kogo:
W Kinie Muz planujemy organizację pokazów filmowych skierowanych do różnych grup wiekowych. Po projekcjach będą odbywać się spotkania, debaty, lekcje, prezentacje wyników badań, pokazy towarzyszące wystawom w MNW, które poszerzą kontekst obejrzanych filmów. Filmy pokazywane w kinie eksplorować będą granice języka filmu dokumentalnego. Planujemy też działania na pograniczu sztuk i pokazy performansów.

Wyzwanie:
Jak kino może wypełnić potrzebę interaktywności, którą ma odbiorca? Czy w dobie projektorów domowych i sieci pełnej filmów tradycyjna sala kinowa ma sens? Czy warto inwestować w nowe media i budowanie programów na nich opartych, gdy technologie ciągle się zmieniają? A w klasyczne rozwiązania kiedy wydaje się, że przechodzą do lamusa? Jak budować świadomość różnicy między reportażami i dokumentami telewizyjnymi a kinem dokumentalnym? Czy i jak instytucje państwowe, o ustalonej od lat procedurze działania w sferze edukacji, mogą wyjść na przeciw wyzwaniom stawianym przez cyfryzację? Jak firmy audiowizualne i artyści mogą pozwalać na szeroki dostęp do materiałów wizualnych w sieci, jednocześnie nie bankrutując?

Linki:
www.planetedocff.pl
www.kordegarda.org
www.kinomuz.mnw.art.pl