Autorki i autorzy
foto_karolina_giedrys_majkut_copy_1.jpg

Karolina Giedrys-Majkut

Teksty:
"Wistość"

Kto:
Mieszkam w Warszawie, ukończyłam studia w Instytucie Lingwistyki Stosowanej przy UW i Wydział Kulturoznawstwa na SWPS w stopniu licencjata.

Co:
Prowadzę Fundację Generator, która zajmuje się włączaniem filmu w psychoedukację. W ramach naszej pracy realizujemy warsztaty, które pomagają rozwijać kompetencje społeczno-emocjonalne dzieci i dorosłych. Organizujemy przeglądy filmów dobranych tematycznie wokół wybranego zagadnienia psychologicznego. Prowadzimy dwie strony internetowe, które popularyzują innowacyjne wykorzystanie filmu w obszarach edukacji, psychoterapii, terapii, interwencji kryzysowej.

Dlaczego:
Odwołam się tu do hasła z naszego nowego cyklu „Psychologii pozytywnej”, czyli tzw. flow. Flow to stan uniesienia, który towarzyszy nam, gdy wykonujemy coś, co nas zupełnie angażuje, co umiemy wykonać, ale co ciągle stanowi dla nas wyzwanie. Moja praca daje mi absolutne flow :) Bardzo lubię zespół ludzi, jaki się zgromadził przez cztery lata działalności fundacji oraz większość specjalistów, z którymi współpracujemy. Robią niesamowite rzeczy.

Z kim/ dla kogo:
Uczestnicy naszych wydarzeń się zmieniają – przy szkoleniu „Komunikacji z happy endem” byli to nauczyciele, przy warsztatach „Film mój przyjaciel” – dzieci. Strony internetowe są skierowane zarówno do tzw. zwykłego widza, jak i do specjalistów. Publikujemy bazy materiałów, organizujemy ogólnie dostępne przeglądy filmów połączone z panelami dyskusyjnymi. Psychoedukację realizujemy poprzez warsztaty i szkolenia.

Wyzwanie:
Zajmujemy się delikatną materią oddziaływania na ludzi, a do tego proponujemy specjalistom interdyscyplinarne podejście. Zdarzają się przeinaczenia, które wynikają z niewiedzy. Czasem dziennikarze podsumowują naszą pracę pisząc, że „film leczy”, co oczywiście budzi słuszny sprzeciw ze strony terapeutów i niechęć wobec tego, co robimy. Trudno jest też o precyzyjną definicję hasła „społeczne zaangażowanie filmu” – nadgorliwość w tym temacie budzi z kolei sprzeciw artystów chcących zachować autonomię. Z tych powodów czasem efekty naszej pracy żyją własnym życiem.

Linki:
www.kinoterapia.pl
www.projekcje.edu.pl