Autorki i autorzy
foto_aga_pajaczkowska_2.jpg

Agnieszka Pajączkowska

Teksty:
"Seminarium Wizualne – o tym, co nieprzezroczyste"

Kto:
Jestem animatorką kultury i doktorantką. Zajmuję się fotografią, ale nie jestem fotografką. Prowadzę warsztaty i projekty polegające na używaniu fotografii, a w Instytucie Kultury Polskiej UW, próbuję pisać o niej doktorat. Współtworzę Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Stowarzyszenie Katedra Kultury. Jestem częścią Grupy Okołofotograficznej, Kolektywu Terenowego i sieci Latających Animatorów Kultury.

Co:
Prowadząc warsztaty fotograficzne, nie uczę robienia „dobrych zdjęć” – staram się, aby fotografia była pretekstem do spotkania, rozmowy, wymiany. Lubię pracować ze starymi zdjęciami, fascynują mnie ciągle zmieniające się praktyki używania fotografii. Jako koordynatorka projektów („Migawki”, „Młodzi menedżerowie kultury”) pracuję z grupami i lokalnymi liderami. Dużo podróżuję po Polsce. Współtworzę i koordynuję Seminarium Wizualne – łączę moje doświadczenia praktyczne, z refleksją teoretyczną, której potrzebę zaszczepiły we mnie studia i praca naukowa.

Dlaczego:
Jestem człowiekiem o dwóch nogach – od 2007 roku aktywnie praktykuję w obszarze animacji kultury, rozwijając metody pracy i zyskując nowe doświadczenia; jednocześnie kontynuuję studia kulturoznawcze w formie studiów doktoranckich, które dostarczają mi wiedzy i inspiracji teoretycznych oraz ćwiczą w krytycznej refleksji. W spotkaniu tych dwóch obszarów widzę szansę na stworzenie nowej jakości w myśleniu o edukacji wizualnej.

Z kim/ dla kogo:
Pracuję z ludźmi, mieszkańcami, młodzieżą, dziećmi, seniorami, studentami, twórcami, fotografami, animatorami kultury, badaczami.

Wyzwanie:
Czy można uczyć widzenia? Jak tworzyć projekty społeczne wokół pokazywania tego, co wydaje się przezroczyste? Jak używać narzędzi wizualnych świadomie, krytycznie, refleksyjnie? Jak mądrze podążać za zmianą technologiczną, aby wzmacniać zmianę społeczną? Jak używać obrazów w projektach społeczno-kulturalnych? Co mamy na myśli mówiąc „kultura wizualna” i „wizualność”? Czy możliwa jest faktyczna wymiana między teorią i praktyką?

Linki:

www.e.org.pl
www.mmk.e.org.pl
www.ikp.uw.edu.pl
www.grupaokolofotograficzna.blogspot.com