Autorki i autorzy
foto_pawel_kula_copy.jpg

Paweł Kula

Teksty:
"Doświadczanie światłoczułości"

Kto:
Mieszkam na X-tym piętrze bloku w Szczecinie – to daje mi odpowiedni dystans do miejsca, w którym żyję. Ukończyłem studia fotograficzne na ASP w Poznaniu.

Co:
W działaniach artystycznych i edukacyjnych fascynuje mnie praca w obszarach oddalonych od codziennych wizualnych doświadczeń. Wykorzystuję naturalną światłoczułość – rośliny, powidoki, zjawisko fosforescencji. Fenomeny światłoczułości i optyki oraz prehistoria fotografii i filmu inspirują mnie do budowy nietypowych urządzeń do projekcji, rejestracji i mechanicznego powielania obrazu

Dlaczego:
Interesują mnie graniczne obszary fotografii, błędy procesów fotograficznych, działania poza programem urządzeń rejestrujących zdjęcia, obrazy znalezione i nie dające się utrwalić oraz techniki non-camerowe. Zabawki optyczne, które buduję (zootrop, camera obscura, lucida pantograf, kalejdoskop, laterna magica i wiele innych) stają się elementem moich akcji artystycznych i działań edukacyjnych – staram się ujawniać ich potencjał we współczesnych kontekstach. Moim głównym medium nadal bywa fotografia, a najważniejszą inspiracją do zajmowania się nią jest to, że w nią absolutnie nie wierzę.

Z kim/ dla kogo:
Potencjał moich doświadczeń wykorzystuję współtworząc i realizując z Marią Stafyniak elementy projektów edukacyjnych na zlecenie muzeów, galerii, społeczności, ośrodków terapeutycznych i wychowawczych w całym kraju (m.in. w ramach Stowarzyszenia Oswajanie Sztuki oraz Rezerwatu Idei).

Wyzwanie:
Ważna jest dla mnie idea „rozpoznawania świata” jako niekończącej się podróży, a nie dających się „zaliczyć” poziomów gry. Bliska jest mi gotowość do nieustannego weryfikowania stanu wiedzy i szukania w tym obszarze płaszczyzny kontaktu z innymi ludźmi. Na co dzień staram się być użyteczny oscylując pomiędzy samozatrudnieniem, a bezrobociem robiąc to, co mnie pasjonuje

Linki:
www.pawelkula.blogspot.com
www.mariastafyniak.blogspot.com
www.oswajaniesztuki.blogspot.com
www.rezerwat-idei.blogspot.com